baner_apartmani_senj
flag_hr flag_de flag_uk flag_it flag_cz
Untitled-1_01 Untitled-1_07
451321948_b969174d73 2465050866_72af6565b4 1276552888_8c867c2be1 2414777532_12b345bdda

Mesto a prístav (6 tis. obyv.) pri Velebitském prulivu (Velebitski kanal) v zátoce Senjska draga, na pobreží i na prilehlých svazích. Velebitský pruliv a místa pri nem nejvíc trpí nejsilnejším vetrem jadranského prímorí - bórou (burou). V Senji vane bóra až 200 dní v roce. Bóra vane od prusmyku Vratnik (694 m) v pohorí Velebit. Pritom nekdy, zejména v zime má sílu orkánu. V zime je Senj proto nejchladnejším místem na Jadranu, ale v léte, na rozdíl od zimy je období v Senji príjemné.

Senj je východisko významné cesty z pobreží do chorvatského vnitrozemí pres prusmyk Vratnik 698 m n. m.), tzv. Jozefínské cesty, která je nejrychlejší spojnicí z této cásti Chorvatského prímorí do Karlovce.

1441523695_909cf0e230

Ze Senje též vychází silnice pres Otocac do Gospice, která je i dobrým spojením z toho regionu k Plitvickým jezerum.
Obyvatelstvo se venuje zemedelství, pastevectví, rybárství. Cestovní ruch je zde zatím málo rozvinut a Senj je spíše tranzitním místem, avšak uplatnuje se stále výrazneji jako zajímavý výletní cíl. Krome toho vznikají v Senji podmínky i pro letní pobyty.

senj409

Historie a památky
Senj pod názvem Senia byl již ve 4. stol pr. Kr. významným strediskem ilyrského kmene Liburnu, od prelomu letopoctu duležitým rímským operným bodem strategického významu. Po znicení Avary další rozkvet až za chorvatských vládcu. Pak byl ve vlastnictví knížecího rodu Frankopanu (13. - 15. stol.), uherských králu, od 16. stol. habsburský.Habsburkové tu na obranu pred Turky zacali usazovat utecence z Turky obsazeného vnitrozemí, tzv. uskoky (uskok = utecenec) - tematický clánek: Uskoci - hrdinové i piráti. Ti pak spolu s místním obyvatelstvem vedli neustálý boj s Turky i s Benátcany. Prepadali turecké operné body, benátské osady a galéry, ba odvažovali se za koristí až do samotných Benátek. Benátcané proto naléhali na Rakousko, aby proti uskokum zakrocilo. To však bylo proti rakouským politickým zájmum, takže situace dospela až k válecnému konfliktu mezi Rakouskem a Benátskou republikou. Podle nakonec uzavreného míru museli Rakušané uskoky násilím prestehovat daleko do vnitrozemí a spálit jejich lode.
Likvidace uskoku prinesla Senji naprostý úpadek. Prvním krokem k opetovnému vzkríšení mesta bylo vybudování tzv. Jozefínské silnice. V 15. stol. bylo mesto významným strediskem hlaholského písemnictví. Na prelomu 15. a 16. stol. byla zde založena významná tiskárna (predevším hlaholských knih).

Uskocká tradice a památky na uskocké období žijí v Senji dodnes. Jádro mesta si zachovalo stav z doby nejvetší uskocké slávy, ze 16. stol., a to jak ve strukture, tak i v zástavbe. Bohužel není staré mesto v takovém stavu, jaký je bežný na pobreží v jiných historicky cenných mestech. Prispely k tomu i obrovské škody, které mesto utrpelo za druhé svetové války. V posledních letech se však památky postupne rekonstruují a revitalizují.

Zachovala se tu znacná cást mestského opevnení (13. - 17. stol.) s obrannými vežemi a branami (predevším Velká brána - Velika vrata), dále krásné barokní námestí Cilnica se starým frankopanským zámkem, nekolikrát prestavovaným. Na námestí Cimiter stojí nejstarší stavba mesta románská mariánská katedrály (Sveta Marija). V bývalém biskupském paláci (Biskupija) je velmi cenná sbírka sakrálních predmetu - Stálá výstava sakrálního dedictví (Stalna izložba sakralne baštine).

Je tu rada pozoruhodných palácu: Vukasovicu (dnes Mestské muzeum - Gradski muzej s hodnotnými exponáty moreplaveckými, etnografickými aj.), Ferajna, Posedaricu, Danicicu a další.
Stredoveká tiskárna z 15. stol., dnes muzeum.
Kostel P. Marie na mysu (Sveta Marija od Arta) zvaný též Námornický (Mornarska crkva) je ze 16. - 18. stol.

Mimo hradby, za Velkou branou, je na dominantním míste mohutný hrad Nehaj (volne preloženo: Neboj se!) byl postaven uskockým kapitánem Lenkovicem k obrane Senje v renesancním slohu ve druhé polovine 16. stol. na obranu mesta pred Turky. Turistickou cástí Senje je Kalic na jižní strane, kde jsou soustredeny možnosti ubytování v soukromí. V posledních letech byla upravena pro možnosti koupání cást prilehlého pobreží.
Koupání
Pláže jsou kamenité se skalnatými a oblázkovými úseky, schudky do vody.

zora_ridjokosa

Red haired Zora

The novel for teenagers "Red Zora and her gang" was written by Kurt Kläber under the pseudonym Kurt Held after staying in Senj on the eve of World War Two, and published for the first time in 1941. A 13-episode TV series of the same name was shot in Senj in 1978 as a German-Swiss-Yugoslavian co-production

More info

footer

design_smarko.com_2010

Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Holiday house, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Holiday house, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation. Senj, Croatia, Kroatien, Apartments, Adria, Adriatic sea, Croatia Apartments Senj, Kroatien urlaub, Ferienwohnung, Ferienhaus, Apartmani, Vacanza, Hrvatska, Hrvaška, Holiday, Avacation